5.300 Yıl Önce Yaşamış 'Buz Adam Ötzi'nin Sesi Nasıldı? | Bandırma Rehber | Bandırma Haber | Bandırma Firmaları | Bandırma İlan
02.08.2018 - Bandırma Şehir Haber Portalı & Firma Rehberi

5.300 Yıl Önce Yaşamış ‘Buz Adam Ötzi’nin Sesi Nasıldı?

5.300 Yıl Önce Yaşamış ‘Buz Adam Ötzi’nin Sesi Nasıldı?

1991 yılında keşfedilen mumyasıyla 5.300 yıl önce yaşadığı fark edilen Buz Adam Ötzi, harfleri nasıl seslendirdiğine dair bilgilere ulaşıldı.

Binlerce yıldır dünyada var olan insanların, bundan binlerce yıl önce nasıl yaşadıklarına dair önemli kanıtlardan varsayımlar yapılmakta. Ancak tarihte belki de en eski bulunan insan olan Buz Adam Ötzi, 1991 yılında Avusturya-İtalya sınırındaki Ötztal Alpleri’nde keşfedilmişti. Oldukça iyi mumyalanmış olması sebebiyle günümüz bilimi ışığında önemli bulgular sağlayan Ötzi, antropologlar ve arkeologlar için Bakır Çağı Avrupa insanının yaşamı ve vücudu hakkında önemli bilgiler sunuyor.

f904d119d223d400ed777a059a8bc56e1f759ed4

Aynı zamanda bulgulara göre bir kavga ya da çatışma sırasında öldüğü, bu sırada 30-45 yaş arasında olduğu, yaklaşık 1.60 boyunda olduğu bilgileri bulunuyor. Ancak bir diğer efsane ile adı sık sık anılan Ötzi, şimdiye kadar kendi üzerinde araştırmalar yapan 7 bilim insanının ölmesiyle “lanetli” olarak da adlandırılıyor.

İşte bu arkadaşımızın birçok bilgisayarlı tomografi çekimleri sonrasında boğaz ve ses telleri yapısına göre sanal ortamda bir ses ortaya çıkarıldı. Böylece taa 5.300 yıl önce yaşayan bir kişinin nasıl konuştuğuna sesinin nasıl çıktığına dair bir bulgu ortaya atılmış oldu. Ancak bilim insanları bu sesin en yakın ses olduğuna, aradan geçen onca yıl sebebiyle mumyalandıktan sonra çok kritik verilerin kaybolmuş ya da yok olmuş olabileceği için orijinal sesi olmadığını da belirtiyorlar.

 

Aşağıdaki videodan da Ötzi’nin A, E, I, İ, O ve Ü seslerinin nasıl çıktığını gösteren bir video görebilirsiniz.

Kaydet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ